How Much Does It Cost to Keep a Cavalier King Charles Spaniel? ?

I really want a Cavalier King Charles Spaniel. However, I need to know a). How much all of the basic dog care equipment costs and b). How much it would cost per week to feed. If I know this, I may be able to convince my mum to get me one. I already know approximately how much it would cost to buy the dog so please don’t include that in your answer.
Thank you.

We have a Cavalier, and he’s been relatively affordable. You do need to keep in mind vet checks, monthly heartworm and flea prevention, and grooming (if necessary).

The basic equipment you may need:
*crate – they are small dogs, so a smaller crate would be fine – $50-75
*bed/pillow – $25-50
*food and water bowls – $20
*toys – $20
*leash and collar – $30
*brush/comb – $5

Our Cavalier is on the smaller side, and only eats 1 cup of food per day. So a small bag of food (8lbs) costs us about $15 and lasts us a month. But it depends on the type of food you feed, and how much your Cavalier eats.

Tags:
This entry was posted in King Charles Spaniel Puppies and tagged . Bookmark the permalink.

5 Responses to How Much Does It Cost to Keep a Cavalier King Charles Spaniel? ?

  1. horselover says:

    depending on the size of the bags of food you use, a large bag is uaually between $20 and $30, and this will last about 2-4ish weeks (again, it all depends on the size and feeding instructions)
    it will need a few toys, each between about $5 and $15
    a leash is abour $10 to $20, and a collar is about $5 to $15
    if you use grocery bags for poop bags, thats taken care of. if you use bags meant for dog poop, about 5 rolls may cost about $10ish, this should last a couple months.
    food and water dishes, unless you use dishes you already own, are about $5 to $10 each
    you always must be willing to take it to the vet whenever necessary. this includes spay/neuter, de-worming, vaccinations, injuries, illnesses, etc. vet bills can range from a couple hundred to a few thousand. DO NOT get a dog if you are not willing to pay this. you never know what may happen or when.
    where are you getting the dog? if its from a pet store or online, forget it. pet stores support puppy mills, and many online breeders are really mill owners :(
    you must either adopt (always the best choice, look at your local animal shelter) or go to a GOOD, professional breeder. adopting will also lower a lot of vet bills, as all shelter animals will be spayed/neutered, de-wormed and up to date on vaccinations. visit local rescue shelters or go to http://www.petfinder.com
    all in all, a dog will cost a few thousand a year.
    good luck!
    References :

  2. dorothy s says:

    The purchase price of a dog varies and the breeder will make you aware of this at the outset. Beware of buying from a back yard breeder, often their b!tches have health problems which are passed on to the puppies.
    An experienced breeder will vaccinate the puppy before you buy it and they are usually insured for the first few weeks. They also offer to take the puppy back, if for any reason you have to part with it.

    Food is not too expensive, however if you buy the cheap stuff a dog will suffer. I never consider the cost of grooming, just buy the equipment and groom it yourself. The biggest expenses are veterinary costs, even insurance is expensive. One never knows when a dog will need a vet, without insurance you might need thousands of pounds if it has an accident or other medical problems.

    Puppies do a lot of damage; they pee on the carpets and chew the furniture. If you rent, you will be responsible for the damage and if the other tenants or neighbours complain about the noise you could be evicted and you will have a problem finding accommodation for you and your dog.

    You must have a yard/garden if you have a dog, because it may need to go out during the night, is it safe for you to go out in your nightwear? In addition you must make provision for its exercise. If you work you will need to take it for a long walk before you leave, hopefully come home at lunchtime AND pay a dog walker to help. If you fail to do this a puppy could grow into an aggressive hooligan and if it cannot get out for pees and poos it will develop bowel and bladder problems.

    I adore dogs, unfortunately calculating the expense is very difficult. If you do not have a healthy income or a large bank balance, think again.
    References :
    my archives

  3. Rosa Girard says:

    It’s amazing! Check out the link in the blog post, http://milanstreet.info/96242/dog-care
    References :
    http://milanstreet.info/96242/dog-care

  4. Link Finnie says:
  5. Melissa says:

    We have a Cavalier, and he’s been relatively affordable. You do need to keep in mind vet checks, monthly heartworm and flea prevention, and grooming (if necessary).

    The basic equipment you may need:
    *crate – they are small dogs, so a smaller crate would be fine – $50-75
    *bed/pillow – $25-50
    *food and water bowls – $20
    *toys – $20
    *leash and collar – $30
    *brush/comb – $5

    Our Cavalier is on the smaller side, and only eats 1 cup of food per day. So a small bag of food (8lbs) costs us about $15 and lasts us a month. But it depends on the type of food you feed, and how much your Cavalier eats.
    References :